Historia


Aby lepiej zrozumieć sens powstania VTC , musimy przyjrzeć się historii International Viet Vo Dao. IVVD powstała w 1972 roku z inicjatywy mistrza Phan Hoang. Światowa Federacja VVD skupiła w sobie wiele sztuk walki z Wietnamu, dzięki czemu jej program szkoleniowy jest bardzo bogaty i ciekawy. Każdy system czy sztuka walki posiada w swoim programie część wiedzy dotyczącej rozwoju energii wewnętrznej Noi Cong. Mistrz Phan Hoang będąc praktykiem i ekspertem kilku szkół Vo Thuat postanowił zebrać doświadczenia wielu pokoleń w jedną całość.
Swoją pracę ukończył na początku lat 90-tych. Pierwszy raz oficjalnie przedstawił koncepcję i techniki VTC na stażu z okazji XX-lecia IVVD w Kanadzie. Pamiętać należy, że VTC jest głównie systemem zdrowotnym (analogicznie jak obecnie traktowane jest Tai Chi). Wydaje się,że najpełniejszy obraz VTC będzie mógł przedstawić sam twórca systemu, mistrz Phan Hoang. Poniższe informacje pochodzą z książki twórcy systemu wydanej w Kanadzie w 1995 r pt. ” Viet Tai Chi – the power of quietness ” oraz broszur wydanych przez World Federation Viet Tai Chi.

Znaczenie nazwy Viet Tai Chi

Viet – wznosić się, rozwijać się
Tai– pielęgnować
Chi– energia

Viet Tai Chi

Jest uproszczeniem nazwy Viet Chi Quyen stanowiącej gałąź dziedziny określanej jako Viet Chi Dao stworzonej przez Mistrza Phan Hoang.

Techniki VTC są bardzo bogate. Opierają się na głównych formacjach Quyen (formach).

1. Tinh Quyen – ruchy powolne.
2. Nhu Quyen – ruchy elastyczne.
3. Hung Quyen – ruchy dynamiczne.

Lista głównych programowych Quyen

TINH QUYEN NHU QUYEN HUNG QUYEN
Dai Lao Le Bo – ukłon Loi Ho – grzmiący tygrys
Huu Vo Khiem Long – szlachetny smok Thien Long
Tuyet Phong Van Ba – chmury i fale Phi Dieu – forma Jastrzębia
Khai Hoat Tu Dieu – 4 meridiany Than Xa – boski waż
Truong Mien Ngu Bo – 5 meridianów Thach Hau – małpa z marmuru
Minh Khong Luc Dieu – 6 cudownych połączeń Kim Loc – jeleń
Van Phap Thin Mat – źródło tajemnicy Sinh Lo – uczeń
Tinh Cau Bat Khi – 8 witalnych fluidów Khai Mon – otwarcie drzwi
Tue Tinh Mon – drzwi do poznania wiedzy Mat Mon – sekretne drzwi
Ngoc Dinh Bat Nha – mantra Dai Ba – wielka ilość

Oprócz standardowych Quyen istnieją także Chieu (sekwencje), Dac Di (techniki specjalne) m.in. sekret 9 stóp, sekret 9 rąk. W programie nauczania można wybrać kilka Quyen, ktore najbardziej odpowiadają danej osobie. Na wyższym poziomie nauczania występują techniki z bronią m.in. szablą i kijem.

Aby lepiej zrozumieć cel i istotę treningu VTC, mistrz Phan Hoang nakreślił koncepcję 3 głównych kierunków uprawiania swojej sztuki.

Każdy Quyen odpowiada 9 poziomom perfekcji (Cuu Doan). Z kolei każdy z nich odnosi się do innej formacji :

1. Quang Lo – forma otwarta dla wszystkich.
2. Su Lo – formowanie mistrzów.
3. Thuong Lo – specjalizacja.

„Viet Tai Chi nie można zakwalifikować jako sztukę walki. VTC jest połączeniem ćwiczenia fizycznego z technikami oddechowymi i innymi sposobami kumulowania energii wewnętrznej. W wielu dyscyplinach tego typu techniki trzymane są w sekrecie. Jest również odzwierciedleniem połączenia najnowszych osiągnięć w dziedzinie nauki z tradycyjnymi metodami terapeutycznymi. Mistrz Phan Hoang opracował VTC po ponad 30 letnim okresie praktyki w tym 8 latach intensywnej medytacji. Jego metoda znajduje się na skrzyżowaniu sztuk walki i metod terapeutycznych, mających na celu poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego. Jest jak róża rosnąca na śniegu, Feniks odradzający się ze swych popiołów. (…) Odrębność VTC polega na tym, że każdy ruch można wykonywać oddzielnie od reszty, odpowiada on konkretnemu meridianowi i cyklowi oddychania. Każdy Quyen można wykonywać powoli – w celu uzyskania wewnętrznego spokoju lub dynamicznie w celu pobudzenia organizmu. Każdy ruch stanowi podporę psychiczną myśli filozoficznej lub główną ideę. W ten sposób kultura ciała i rozwój umysłowy są rozwijane w odpowiedniej harmonii.”

„Viet Tai Chi jest Sztuką Lepszego Bycia, Drogą Człowieka Wolnego i Szczęśliwego…”

W Quyen VTC, przynajmniej tych krótkich widać pewne analogie do ćwiczeń uzupełniających w klasycznym Tai Chi, czyli Pa Tuan Chin (Osiem Części Brokatu) czy Qi Qong.

Uwagi o oddychaniu – Khi Phap

Prawidłowy sposób oddychania :
– wdech i wydech nosem
– oddychamy równo i wolno (w sposób naturalny).

wdech– przy wznoszeniu rąk do góry
– przy ściąganiu rąk do ciała
wydech – przy opuszczaniu rąk
– przy prostowaniu rąk
– przy zgięciu ciała

Drugim, nie mniej ważnym obok oddychania elementem treningu jest działanie mudr. Mudry – jest to specjalny układ palców ręki wywodzący się z Indii. Poszczególne palce posiadają osobne, własne połączenia z organami wewnętrznymi organizmu. Odpowiednie ich ułożenie działa stymulująco na określony organ wewnętrzny ciała. Działanie jest podobne jak w przypadku nacisków na punkty w akupresurze. W każdym Quyen występuje na początku i końcu ćwiczenia specjalna mudra. Mudrę Lotosu stosujemy przy każdym ukłonie. Działa wzmacniająco na organizm (wzmacnia Khi i umysł).